
Олос М.Ю.
Консультант, вчитель-дефектолог (сурдопедагог).
V. Рекомендації для батьків, які мають дітей із порушенням слуху
У вихованні дитини з порушенням слуху сім’я відіграє надзвичайно велику роль, оскільки формування елементарних понять про навколишній світ, розвиток розумових здібностей, набуття певних навичок і знань відбувається не тільки на спеціальних заняттях, а й безпосередньо під час спілкування в родині.
Батьки повинні знати, що діти з порушенням слуху оволодівають мовою не так, як їхні ровесники, які чують нормально. Своєрідність полягає в тому, що з пошкодженням слухового аналізатора оволодіння мовою здійснюється на основі неушкоджених аналізаторів.
Навчання має бути організовано так, щоб максимально використати збережені аналізатори, активізувати їх, щоб надолужити втрату слуху, розвинути мислення, створити оптимальні умови для оволодіння мовою.
Спеціальна виховання і навчання забезпечує всебічний розвиток духовних і фізичних сил дітей з порушеннями слуху, озброєю їх знаннями основ наук, готує до праці і життя в середовищі тих, які чують. Тому для досягнення високого рівня розвитку розумових здібностей дитини з порушенням слуху радимо ще з раннього віку звернутися до фахівців (сурдопедагога).
Формування мовлення у дітей здійснюється в процесі їх діяльності: самообслуговування, ігор, посильної праці. Слова і вислови, які дитина при цьому засвоює, сприймаються нею свідомо. Вона розуміє, що кожне слово означає певну дію або предмет, що завдяки слову можна задовольнити свої потреби й інтереси. Це сприяє словесному спілкуванню дитини з порушеннями слуху з людьми, які її оточують.
Батьки не повинні бути постійним перекладачем для своєї дитини. Це демонструє їй, що інші її не розуміють. Дуже корисно розвивати позитивні навички і впевненість в дитини з порушенням слуху, щоб вона не соромилась попросити людей говорити повільніше, чіткіше, не закривати свого обличчя та дивитися на неї, коли говорять.
Основні правила спілкування з дітьми, які мають порушення слуху:
-
одночасно не повинно говорити більше ніж одна людина;
-
людина, яка говорить, повинна це робити чітко та зрозуміло;
-
повернутися до співрозмовника, щоб він міг візуально визначити напрямок розмови.
Батьки повинні думати і про створення умов для спілкування, що полегшить дитині зрозуміти співрозмовника (круглий стіл, добре освітлення тощо).
Батьки дитини з порушенням слуху повинні, враховуючи особливості психічного розвитку, подбати про вчасне формування з неї зв’язної мови (навчання читання, вміння зв’язко висловлювати свої думки, почуття, враження).
VI. Поради користувачам слухових апаратів
Дитині, яка з будь-яких причин почала втрачати слух, необхідна допомога. Таким пацієнтам для того, щоб зберегти залишки слуху, перш за все допоможе правильно підібраний слуховий апарат.
Слід зауважити, що навіть правильно підібраний слуховий апарат потребує звикання до нього. Для того щоб звикнути і почати слухати, користувачеві необхідно терпіння, і час. Після закінчення адаптаційного періоду слуховий пристрій стане постійним супутником дитини з порушеним слухом.
Поради щодо догляду за слуховим апаратом:
-
Чистити апарат, міняти батарейки слід у зручному, підготовленому місці, наприклад, за столом, над серветкою. Надягати (встановлювати в завушній області або вставляти в зовнішній слуховий прохід) слуховий апарат необхідно сидячи за столом, постеливши на стіл що-небудь м’яке. Використовуйте індивідуальні вкладиші, які виготовляються персонально по зліпку слухового проходу. Ці вкладиші забезпечують комфорт, надійну фіксацію і оберігають слуховий апарат від несподіваних падінь. Активним дітям і людям похилого віку рекомендовано користуватися фіксуючим кільцем.
-
Не можна користуватися слуховим апаратом під час прогулянки під дощем, знімайте його перед прийняттям ванни, ранковими та вечірніми водними процедурами. У випадку потрапляння вологи в апарат обов’язково від’єднайте вкладиш, відкрийте батарейний відсік, забезпечте хорошу вентиляцію місця, де сушите слуховий апарат.
-
Не використовуйте сушку гарячим повітрям.
-
Слуховий апарат необхідно протирати сухою, м’якою тканиною, серветкою. Вкладиш промивати, від’єднавши його від апарата. Своєчасно замінювати трубочку вкладиша, яка стає жорстокою під впливом сірки та випаровування.
-
Якщо слуховий апарат не використовується, то слід зберігати у футлярі в сухому місці за кімнатної температури. Обов’язково виймати батарейку з апарата (батарейку зберігати в недоступному для дітей місці).
-
Залишайте апарат, коли Ви ним не користуєтеся, з відкритим батарейним відсіком – це запобіжить скупчуванню усередині конденсату і парів вологи.
-
Не рідше за раз на тиждень (а при підвищеному виділенні поту або сірки – частіше) слід відокремити вушний вкладиш (стандартний або індивідуальний) від слухового апарату і очистити його, зануривши на 15 хвилин в приготований на основі спеціальних пігулок очищаючий розчин або просто в теплий мильний розчин.
-
На ніч поміщайте апарат в спеціальну ємність (пакет) з поглинаючими капсулами для просушування слухових апаратів. З цією метою Ви можете також використовувати пакети з силікагелем, які знаходяться в упаковках взуття або деяких ліків, час від часу замінюючи їх.
Якщо дотримуватися таких простих порад, стежити за чистотою вушних раковин, слухового проходу та вкладиша, то користування слуховим апаратом принесе нечуючій дитині радість та задоволення від звуків навколишнього світу.
Не забувайте обов’язково не рідше, як двічі на рік, проходити ЛОР – огляд лікаря-сурдолога.
Для контролю за станом слуху необхідно проводити аудіо метричне обстеження не рідше, як два рази на рік.