top of page

Пащенко Н.З.

Консультант - лікар- психіатр.

Please reload

Поради батькам дітей з розладами спектру аутизму

Шановні батьки!

Можливо, у вашої  дитини діагностували розлад спектру аутизму (РСА)… Можливо, вас охопив відчай і зараз здається, що такий діагноз –це вирок і що ваша дитина не має перспектив…

У цей  момент хочу  підтримати вас і допомогти зрозуміти, що РСА – це насправді не вирок, а виклик – на довгу дорогу подолання труднощів. На цій дорозі ви і ваша дитина маєте відкриті можливості до щастя, до розвитку, до самореалізації…

Усвідомлюю, що зараз вам складно зорієнтуватися як рухатися далі і які кроки здійснювати. Тому:

                 

1. Обстеження дитини та встановлення діагнозу:

  • Вам потрібно звернутися до компетентної команди фахівців у складі дитячого психіатра, психолога, логопеда та спеціального педагога. Їхнім завданням є на основі опитування, спостереження, взаємодії з дитиною, тестувань її вмінь установити, чи у дитини дійсно є розлад спектру аутизму;

  • Усі обстеження фахівці повинні проводити у співпраці з вами – адже ви, головні особи у житті дитини і знаєте її найкраще. Іноді вас можуть направити на додаткові обстеження (аудіограму, електроенцефалографію, реоенцефалографію). Ці обстеження важливі більше для виключення інших порушень, аніж для підтвердження чи виключення діагнозу РСА;

  • У діагностиці розладів спектру аутизму головну роль відіграє опитування батьків та безпосереднє спостереження / обстеження дитини – позаяк немає жодних інструментальних чи лабораторних методів, які дозволяють встановити чи виключити діагноз  РСА;

  • Правильний діагностичний процес передбачає досягнення цілісного розуміння дитини, її здібностей і обмежень, її сильних сторін та труднощів. Передбачає розуміння індивідуальних рис кожної дитини з метою формування оптимальної програми реабілітації.

 

2. Знайти фахівців, які зможуть компетентно працювати з вашою дитиною та супроводжувати вашу сім’ю, які зможуть бути  вашими партнерами у допомозі дитині в розвитку та самореалізації.

 

3. Вам потрібно стати освіченими батьками, які володіють сучасною інформацією про розлади спектру аутизму. Тому читайте і цікавтеся.

Існують інтернет-джерела, видання, семінари і форуми для батьків. Звертайтеся до фахівців з вашими запитаннями. Тільки на основі достовірної, сучасної інформації ви зможете зорієнтуватися, що є правдою, а що комерційною рекламою. Які методики реабілітації та лікування можуть допомогти вашій дитині, а які будуть марною витратою коштів та часу.

 

4. Розлади спектру аутизму є проявом особливої будови головного мозку.

На сьогодні немає методів, які виліковують (повністю, стовідсотково усувають симптоми). Однак, є методи, які допомагають  в тій чи іншій мірі у кожному конкретному випадку.

 

5. Намагайтеся знайти для вашої дитини висококваліфікованих лікарів – дитячого психіатра, невролога, педіатра.

Ваша дитина повинна перебувати під надійним медичним наглядом. Хоча медичне лікування не є основною формою допомоги дітям з розладами спектру аутизму. В окремих випадках їм можуть бути потрібні медикаменти, які допоможуть зменшити вираженість деяких симптомів  чи супутніх розладів.

Часом  можуть мати місце харчові алергії. Тому деяким дітям під контролем лікаря-дієтолога та педіатра може допомогти безглютеїнова, безказеїнова гіпоалергенна дієта.

Наявність супутніх розладів, наприклад, епілепсії  може обумовлювати потребу в тривалій медикаментозній терапії протисудомними препаратами.

 

6. Важливе значення має забезпечення раннього втручання – комплексу реабілітаційних заходів на основі сучасних методик допомоги дітям з розладами спектру аутизму.

Втілення цих методик передбачає проведення педагогічних та логопедичних занять, направлених на розвиток мовлення, спілкування, соціальних навичок та пізнавальний функцій.

Важливу роль відіграє робота психолога, яка спрямована на розвиток соціальних  навичок та зменшення поведінкових проблем.

Робота педагога, логопеда, психолога направлена на досягнення успіху в трьох основних напрямках: соціальна взаємодія; мовлення та спілкування; стереотипна, обмежена поведінка. Вся ця робота проводиться спільно з батьками.

 

7. Присутність дитини з розладами спектру аутизму впливає на всіх членів сім’ї.

Тому важливо, щоб наявність певних труднощів, стресів та випробувань не стала перешкодою  до нормальних стосунків у сім’ї.

 

8. Кожна дитина з розладами спектру аутизму потребує і має право на якісну освіту.

Дитина з РСА іноді може бути інтегрована у звичайний дитячий садочок. Та при важких поведінкових та когнітивних порушеннях може бути доцільним  перебування дитини у спеціалізованих реабілітаційних закладах для дітей із порушеннями розвитку. Успішна дошкільна освіта є першою ланкою соціалізації дитини у середовищі ровесників, а тому вкрай важлива.

Можливості шкільної освіти для дітей з розладами спектру аутизму є різними і визначаються особливостями дитини, її рівнем інтелектуального розвитку, ступенем вираженості поведінкових проблем.

Для дітей з нормальним рівнем інтелекту (синдром Аспергера), незначними поведінковими порушеннями може бути рекомендована інтегрована освіта в загальноосвітніх школах.

Для дітей з порушеннями розумового розвитку, вираженими поведінковими  розладами – це спеціалізовані класи чи заклади системи освіти, реабілітаційні центри. Вибір належного шкільного середовища  є надзвичайно важливим і батькам потрібно заздалегідь вивчати наявні можливості, знайомитися з педагогами, радитися з фахівцями, щоб зробити оптимальний вибір для своєї дитини.

 

9. Вам  може здаватися, що ви єдині, хто має особливу дитину.

Але це не так. Є багато сімей, в яких виховуються діти з особливими потребами.  Контакти з ними можуть стати корисними для сім’ї. Спілкуючись між собою, батьки дітей з розладами спектру аутизму можуть знайти джерело розуміння, підтримки. Зібравшись разом,  батьки є могутньою силою,  яка може міняти суспільство, досягати необхідних змін у системі послуг для дітей з  особливими потребами.

 

10. І останнє. Не забувайте про себе!

Пам’ятайте, вам знадобиться час на відпочинок і відновлення.  Тому віднайдіть час, щоб поповнювати свої сили – духовні, фізичні, емоційні, міжособистісні…

 

 

За матеріалами книги Олега Романчука

«Розлади спектру аутизму»

bottom of page