
Пащенко Н.З.
Консультант - лікар- психіатр.
Роль батьків у своєчасному виявленні ознак розладів спектру аутизму у дітей
Розлади спектру аутизму ( РСА ) - особлива аномалія психічного розвитку, якій характерні стійкі і своєрідні порушення комунікативної поведінки, емоційного контакту дитини з навколишнім світом і вміння правильно реагувати на зовнішні ситуації.
Уже на 2-3 місяці життя можна спостерігати особливості розвитку і дивакуватість у поведінці дітей. Особливо яскраво це проявляється у віці 3-5 років. Поведінка супроводжується страхами, негативом, агресією. Далі гострий період змінюється порушеннями розвитку інтелектуального та особистісного.
Саме батьки, які найбільше часу проводять зі своїми дітьми, можуть першими помітити дивну поведінку своїх дітей. Рання діагностика аутизму має важливе значення, оскільки прогноз цієї аномалії в значній мірі залежить від часу початку психолого-педагогічної корекції.
У дитини з РСА перш за все не формується зоровий контакт, дитина не дивиться в очі дорослого, не протягує ручки з німим проханням, щоб її взяли на руки, як це робить здорове маля вже на першому етапі соціально-емоційного розвитку. Дитина не звертається до мови міміки і жестів, як це роблять діти першого року життя, а також діти з порушеннями слуху і мовлення.
При розладах спектру аутизму своєрідний характер має ігрова діяльність дитини. Її характерною ознакою є те, що зазвичай дитина грається сама, не використовуючи іграшки, а предмети домашнього вжитку. Це можуть бути шнурки, шматки тканини, дротики, елементи поламаної іграшки. Здатність до сюжетно-рольових ігор у таких дітей не розвивається. Спостерігаються своєрідні патологічні перевтілення в той чи інший образ у поєднанні з фантазуванням. При цьому дитина не зважає на дорослих, не вступає з ними в контакт.
Для дітей з РСА характерні різноманітні порушення психомоторики, які проявляються в моторній недостатності, відсутності рухів співдружності, з одного боку, а з іншого – в появі одноманітних, стереотипних рухів у вигляді згинання і розгинання пальців рук, потягувань, махів кистями рук, підстрибуванні, обертанні довкола себе, біганні навшпиньки, погойдуванні тощо. Частіше такі рухи появляються при хвилюванні, при спробі дорослого вступити з дитиною в контакт. Міміка дитини невиразна. Характерний погляд повз або крізь співрозмовника.
Гнів і явно виражена агресія при прояві ласки або додаткової уваги з боку дорослих. Поцілунки і обійми стають більше жестом образи ніж проявом ніжності і любові.
До характерних ознак РСА належить також порушення мовлення, а саме – несформованість комунікативної поведінки. Дитина не використовує мовлення як засіб спілкування. Вона рідко запитує, зазвичай не відповідає на питання оточуючих і близьких для неї людей. Однак в неї може інтенсивно розвиватися «своя мова».
Такі діти надають перевагу усамітненню. Відмовляються від дитячого колективу. Ними керує не острах його, а саме бажання бути одному.
Шановні батьки! Будьте не тільки люблячими, терпеливими але й спостережливими. Тільки від вас залежить своєчасне звернення до фахівців, які зможуть підтримати вашу дитину, зможуть забезпечити їй кваліфікований соціально-психологічний супровід.