Бокоч Н.М.
Консультант, вчитель-дефектолог (тифлопедагог).
Комплекс гімнастичних вправ для очей
(за рекомендаціями професора Е.С.Аветисова)
-
Виконується сидячи. Сильно зажмурити очі на 3-5 секунд. Потім відкрити очі на 3-5 секунд. Повторити 6-8 разів.
-
Виконується сидячи. В швидкому темпі зажмурювати очі кожні 1-2 секунд 15-20 разів.
-
Виконується стоячи. Дивитися прямо перед собою 2-3 секунди, покласти палець правої руки по середній лінії лиця прямо перед собою на відстані 25-30 см від очей. Перевести погляд на кінець пальця і дивитися обома очима 3-5 секунд. Опустити руку. Повторити 10-12 разів.
-
Виконується сидячи. Закрити повіки і масажувати їх круговими рухами пальців. Повторювати на протязі 1 хвилини.
-
Виконується стоячи. Розмістити палець правої руки по середній лінії лиця на відстані 25-30 см від очей, дивитися обома очима на кінець пальця 3-5 сек. Прикрити долонею правої руки праве око на 3-5 секунд. Те ж саме повторити з лівим оком.
-
Виконується стоячи. Відвести праву руку вбік і, не рухаючи головою, слідкувати за вказівним пальцем. Повторити вправу рухом лівої руки вліво. Вправу повторювати 10-12 разів.
-
Виконується сидячи. Одночасно трьома пальцями обох рук легко надавити на верхні повіки обох очей. Через 1-2 секунди зняти пальці з повік. Вправу повторювати 2-3 рази.
-
Виконується сидячи. Дивитися перед собою вдалину 2-3 секунди. Перевести погляд на кінчик носа на 3-5 секунд. Повторити 6-8 разів.
-
Виконується стоячи. Голова нерухома. Підняти напівзігнуту праву руку в гору, повільно опускати палець зверху донизу і слідкувати за ним очима. Повторити 10-12 разів.
-
Виконується сидячи. Голова нерухома. Витягнути напівзігнуту руку вперед і вправо. На відстані 40-50 см від очей проводити кругові рухи за годинниковою стрілкою і при цьому слідкувати очима за кінчиком пальця. Повторити такі ж рухи лівою рукою, роблячи нею кругові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів.
-
Виконується стоячи або сидячи. Голова нерухома. Підвести погляд вгору на стелю, потім вниз на підлогу. Подивитися вправо, потім вліво. Повторити 6-8 разів.
-
Виконується сидячи. Голова нерухома. Подивитися вгору. Зробити очима кругові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки. Повторити 3-6 разів.
-
Виконується стоячи. Ноги на ширині плечей. Опустити голову, подивитися на носок лівої ноги (зафіксувати погляд). Підняти голову, подивитися в правий верхній кут кімнати. Опустити голову, подивитися на носок правої ноги (зафіксувати погляд). Підняти голову, подивитися в лівий верхній кут кімнати. Повторити 3-4 рази.
-
Виконується стоячи. Витягнути руки вперед на ширину плечей на рівні очей. Перевести погляд з кінчиків пальців правої руки в лівий верхній кут кімнати, потім з кінчиків пальців лівої руки в правий верхній кут кімнати. Повторити 3-4 рази.
-
Вправа «Мітка на склі». Стати перед вікном на відстані 30-35 см . На рівні очей на вікні прикріпити мітку ( кружок діаметром 2-3 мм). На рахунок 1-2 дивитися на мітку, на рахунок 3-4 вдалину за вікном. Повторити 15-20 разів.
Якщо хворому призначена постійна очкова корекція, то всі вправи, крім 4 і 7, виконуються в окулярах.
Вправи краще починати з простих рухів, поступово збільшуючи їх складність та швидкість.
При виконанні вправ слід пам’ятати, що працюючі м’язи інтенсивно поглинають кисень. Тому при виконанні вправ потрібно глибоко дихати.
Намагайтесь, щоб у ваш особистий комплекс входили вправи всіх типів. Раз на тиждень можете змінювати комплекс або і самі вправи, зберігаючи їх принцип дії. Наприклад:
-
комплекс 1: вправи 1,2,15,4,5,6,7;
-
комплекс 2: вправи 1,2,4,6,8,9,11,7;
Вправу «Мітка на склі» рекомендується робити вранці замість комплексу вправ для очей, починаючи з 3-ох хв., доводячи до 7-ми хв.
Для дітей комплекс може складатися з 3-4 вправ.
Час проведення комплексу не більше 10 хвилин через кожні 2-2,5 години зорового навантаження, а для дітей-1-1,5 години.